+420 354 542 641

DIVADLO BOŽENY NĚMCOVÉ

MKS - MĚSTSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

csenderu
REZERVUJTE SI VČAS SVÉ VSTUPENKY
PODÍVEJTE SE NA NÁŠ PROGRAM
PRONÁJEM DIVADLA
Nabízíme možnost využití prostoru divadla k pořádání nejrůznějších společenských akcí.
Vstupenky je možno zakoupit Po – Pá od 13 do 15 hodin v pokladně divadla (přední prostřední vchod Divadla B. Němcové, přízemí), nebo objednat v této době na telefonu +420 354 542 077

Začátky 1946 - 1947

U kolébky poválečného českého divadla ve Františkových Lázních stála vedle skupinky nadšenců Místní správní komise – od června 1945 český prostředek správy obce. K ní se k organizaci společenského a hlavně kulturního života připojuje od února 1946 Osvětová rada. Zmíněné dvě františkolázeňské instituce jsou coby pořadatelé uvedeny v záhlaví prvního divadelního programu. Jde o program k představení Jiráskovy Vojnarky 4. května 1946. 

Divadelníci to myslili vážně, Osvětová rada byla agilní, a tak se již 14. 5. 1946 oficiálně ustanovuje spolek. V jeho čele stanuli M. Červená, M. Bělík, F. Mareš, S. Lank, F. Kočí, F. Říha, F. Zlický, Z Antoš, D. Bělík, F. Urban a J. Vozka. Z návrhů na název spolku /Tyl, Máj, Vydra, Kvapil a Lucerna/ byl vybrán poslední. Důvodem byl titul první inscenace. Jiráskova Lucerna byla poprvé uvedena jako zahajovací představení Spolku divadelních ochotníků ve Františkových Lázních 1. června 1946 v Městském divadle. Toho roku byla Lucerna uváděna ještě s Fodorovou Maturitou, Vrchlického Nocí na Karlštejně (v ní třikrát pohostinsky vystoupil člen Národního divadla v Praze Rudolf Deyl v roli Karla IV.) a Ingrišovou operetou U panského dvora. 

Dne 13. listopadu 1946 zaregistroval františkolázeňský divadelní soubor Lucerna Zemský národní výbor v Praze. Činnost se slibně rozvíjela. Vedle pěti premiér v následujícím roce a repríz her z roku 1946 – tj. vedle celkem dvanácti představení ve městě i okolí – účinkují členové Lucerny na různých slavnostech, společenských večerech a jak je uvedeno v kronice „…pořádají i groteskní fotbalové zápasy v kostýmech.“ 

Jiří CINGROŠ